Komunikat Wójta Gminy Cisna z dnia 30 marca 2020 r.

o sporządzeniu wykazu szczególnych form udzielania pomocy dla lokalnej społeczności związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w Gminie Cisna.

Na potrzeby zapewnienia ochrony lokalnej społeczności w sytuacji kryzysowej lub możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowej zarządzeniem nr 53/2020 z dnia 30-03-2020 określono szczególne formy udzielania pomocy dla lokalnej społeczności w Gminie Cisna .
Wykaz szczególnych form udzielania pomocy dla mieszkańców Gminy Cisna w szczególności dla osób starszych, niepełnosprawnych, a także osób objętych kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, które nie mają możliwości zorganizowania jej we własnym zakresie obejmuje:
1) Zasiłki celowe z przeznaczeniem na zakup leków, środków czystości oraz środków higienicznych dla osób i rodzin spełniających następujące kryteria dochodowe:
a) dla osoby samotnie gospodarującej, której dochód na osobę nie przekracza 701,00 zł netto;
b) dla osoby w rodzinie, której dochód nie przekracza kwoty 528,00 zł netto na osobę w rodzinie.

2) Zasiłki celowe w ramach Wieloletniego Rządowego Programu „ Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023. Kryterium dochodowe;
a) dla osoby samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 1051,50 zł.netto
b) dla osoby w rodzinie, której dochód nie przekracza kwoty 792,00 zł. netto.

3) Pomoc niepieniężną:
a) zapewnienie i dostarczanie posiłku lub produktów spożywczych;
b) zakup i dostarczanie leków i innych niezbędnych do przetrwania artykułów pierwszej potrzeby;
c) udzielenie schronienia;
d) pomoc rzeczowa w postaci odzieży i artykułów gospodarstwa domowego;
e) interwencja kryzysowa oraz specjalistyczne poradnictwo psychologiczne;
f) kontakt telefoniczny z osobami objętymi kwarantanną, w celu ustalenia ich aktualnej sytuacji oraz potrzeb;
g) indentyfikacja osób po leczeniu szpitalnym wymagających przyznania usług opiekuńczych oraz objęcie tych osób opieką.
Pomoc w formie zasiłków celowych udzielana jest z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej oraz uchwały nr XLIV/221/2018 Rady Gminy Cisna z dnia 05 września 2018 r. w sprawie zasad zwrotu wydatków poniesionych za niektóre świadczenia z pomocy społecznej realizowane w zakresie zadań własnych gminy.
Koszt pomocy niepieniężnej określonej pkt 2 lit.a,b ponosi Wnioskodawca.
Wójt Gminy Cisna informuje, że uwzględnienie w wykazie szczególnych form udzielania pomocy dla mieszkańców w Gminie Cisna następuje na wniosek osoby wymagającej wsparcia lub jej opiekuna prawnego, złożony do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cisnej w formie:
- elektornicznej na adres: .gopscisna@onet.pl lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej - ePUAP: Yn3tb32gOt
- telefonicznie: 13 4686338, wew. 63 lub 13, lub 531400081

Wójt Gminy Cisna